Przesyłając nam swoje sugestie masz wpływ na wygląd i zawartość serwisu.

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.

Dodaj ogłoszenie Zapytaj eksperta

Jesteś tutaj

Podróże seniorów

Biura turystyczne coraz częściej biorą pod uwagę potrzeby seniorów i przygotowują dla nich specjalne propozycje wyjazdów. Jest w czym wybierać, ale przed podjęciem decyzji warto przemyśleć, jaki sposób wypoczynku będzie dla danej osoby najodpowiedniejszy. Dobrze wybrane wakacje mogą być idealnym prezentem dla seniora.

 

Wczasy dla seniorów w krajuTurystykę na emeryturze warto rozpocząć od podróży po kraju, tym bardziej że ich koszt czasami jest kilkakrotnie niższy niż w przypadku wyjazdów zagranicznych. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2010 roku na wakacje w Polsce decyduje się około jedna trzecia Polaków powyżej 55. roku życia.

Wyjazd do polskich kurortów można zorganizować samemu, choć czasami wygodniej zlecić to w biurze turystycznym. Organizacją wycieczek dla seniorów zajmuje się np. warszawska Wigra (www.wigra.com.pl, tel. 22 665 06 06), z którą można wybrać się w góry lub nad morze. Dwa tygodnie w Zakopanem kosztują od ok. 800 do 1550 zł w zależności od terminu. W cenie, oprócz noclegów i posiłków, jest wiele zabiegów, zajęcia z nordic walkingu czy aerobiku, a także wieczorki taneczne i przy ognisku.

Wczasy dla seniorów za granicąWedług badań MSiT w 2010 roku na wakacje za granicę wyjechało 10 procent Polaków powyżej 55. roku życia. Jak się okazuje, prawie dwie trzecie badanych seniorów deklaruje chęć udziału w zorganizowanym wyjeździe grupowym. Dla biur podróży i rządów w krajach atrakcyjnych turystycznie to zachęta, by tworzyć dla seniorów specjalne oferty.

Wiele firm turystycznych ma w swojej ofercie stałe zniżki dla osób starszych. Przykładowo zarówno Neckermann (www.neckermann.pl, 804 200 111), jak i TUI Poland (www.tui.pl, 801 884 801) proponują seniorom rabaty sięgające nawet 20 procent. Taki upust oznacza czasem kilkaset złotych oszczędności. W dodatku o zniżkę nie trzeba się upominać. Jak informują pracownicy jednego z krakowskich oddziałów Neckermanna, rabaty dla osób po 55. roku życia są naliczane automatycznie po wpisaniu daty urodzenia klienta do systemu rezerwacyjnego. – Nie musimy zadawać kłopotliwych pytań o wiek – żartuje pracownica biura.

Inne firmy turystyczne, np. Funclub (www.funclub.pl, 616 628 616), oferują seniorom wyjazdy po atrakcyjnej cenie na konkretne wyjazdy do wybranych kurortów i hoteli. Przykładowo za 12-dniowy pobyt na chorwackiej Riwierze Makarskiej z dwoma posiłkami dziennie senior zapłaci około 1700 zł. Nieco droższy (od 1790 do 1990 zł w zależności od terminu) jest wyjazd do Hiszpanii, ale w tym przypadku cena obejmuje trzy posiłki dziennie. Funclub kusi dodatkowymi atrakcjami, które zawarte są w cenie wyjazdów dla osób po pięćdziesiątce, jak zajęcia z nordic walkingu i zwiedzanie interesujących miejsc z przewodnikiem.

Tańsze wakacje poza sezonem, czyli Europe Senior TourismOsobną propozycją dla seniorów jest program Europe Senior Tourism, obecny od kilku lat w ofertach różnych biur podróży, m.in. Rainbow Tours (www.rainbowtours.pl, 426 803 880), Neckermann (www.neckermann.pl, 804 200 111) czy Exim Tours (www.eximtours.pl, 223 327 159). Propozycja skierowana jest do osób po 55. roku życia i dotyczy wyjazdów w różne regiony Hiszpanii – na Majorkę, Minorkę, Ibizę, Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa de Castellón, do Andaluzji czy Walencji. Przeloty przeważnie odbywają się z lotniska w Warszawie.

Mocnym atutem oferty Europe Senior Tourism są ceny wyjazdów, wahające się z reguły od 1700 do ponad 2000 zł za tygodniowy pobyt. Jak podkreślają pracownicy biur podróży, to atrakcyjne stawki w przypadku dość drogiego kraju, jakim jest Hiszpania.

Stosunkowo niski koszt wycieczek wynika m.in. z dotacji udzielanych przez rząd tego kraju, a także rządy poszczególnych hiszpańskich prowincji. W tym roku dofinansowanie dla polskiego seniora wynosi 130 euro, o 20 mniej niż w poprzednich latach. Wciąż jest to jednak preferencyjna stawka – dopłata dla osób starszych z Włoch, Litwy czy Austrii wynosi 90 euro.

Co istotne, rządowa dotacja dotyczy nie tylko wyjazdu seniora, ale także osoby mu towarzyszącej, która nie musi spełniać kryterium wieku. Senior powyżej 55. roku życia może więc wziąć ze sobą na wakacje młodszego partnera (według pracowników krakowskich biur podróży to najczęstsza sytuacja), dziecko lub wnuka. Często to osoby starsze wychodzą z inicjatywą wyjazdu z dorosłym dzieckiem, choć szukaniem ofert i załatwianiem wyjazdu zajmuje się przeważnie syn lub córka.

 

Zalety i wady wczasów poza sezonemNiższe ceny wycieczek w ramach programu Europe Senior Tourism wynikają także z ich terminów. Wczasy organizowane są poza sezonem wakacyjnym – od września do ostatnich dni maja, czyli w czasie, kiedy polskim biurom podróży trudniej o klienta, a zagranicznym kurortom o turystę. Wyjazdy w okresie wiosennym czy jesiennym mają swoje wady i zalety, choć biura podróży skłonne są podkreślać te drugie. Chodzi zwłaszcza o warunki pogodowe panujące w Hiszpanii poza sezonem wakacyjnym. Wyjeżdżając wiosną lub jesienią, można uniknąć nieznośnych upałów, szczególnie dokuczliwych dla osób starszych.

W zależności od regionu temperatura o tych porach roku waha się od kilkunastu do ponad 20 stopni. Jak przekonuje Olga Skarżyńska, która w ramach Europe Senior Tourism spędziła z mamą zeszłoroczną Wielkanoc na Ibizie, przyjemna aura przez większość pobytu umożliwiała pływanie w hotelowym basenie, a także korzystanie ze słońca na plaży. – Pogoda dopisywała przez większość czasu, wróciłyśmy opalone i zadowolone – mówi pani Olga.

Wyjazdy poza sezonem wiążą się także z mniejszymi kolejkami do atrakcji turystycznych i brakiem tłoku w kurortach. Choć, jak się okazuje, może to stanowić również wadę. – Z jednej strony cieszyłyśmy się, że nie ma tłoku w autobusach podmiejskich. Z drugiej, lubimy z mamą pochodzić sobie po sklepach, tymczasem w naszym miasteczku większość z nich była zamknięta. Majorka była wyludniona! – opowiada Kinga Leszkiewicz, która wraz z 70-letnią mamą już dwukrotnie wyjeżdżała w ramach Europe Senior Tourism. Inaczej wspomina swój wyjazd Olga Skarżyńska, według której w zeszłym roku w okresie wielkanocnym na Ibizie otwarte były sklepy, restauracje i kawiarnie. – Ibiza to ciekawe miejsce nawet poza sezonem. W dodatku ceny były nawet trzykrotnie niższe niż latem – przekonuje.

Wielu chętnych na tańsze wczasyChociaż z badań MSiT wynika, że 50 procent starszych osób preferuje wyjazdy w sezonie letnim, nie brakuje chętnych na ofertę Europe Senior Tourism. Do tej pory, w ciągu kilku lat funkcjonowania programu, skorzystało z niego niemal 20 000 osób. Polscy seniorzy stanowią aż 20 procent wszystkich uczestników z Europy. Pracownicy krakowskich biur podróży potwierdzają, że wycieczki w ramach Europe Senior Tourism sprzedają się bardzo dobrze i z dość dużym wyprzedzeniem. Mimo wszystko warto pytać o oferty last minute – wówczas oszczędzić można około 200–300 zł.

Atrakcyjność Europe Senior Tourism polega także na dodatkowych świadczeniach, których brak w standardowych ofertach biur podróży. Chodzi przykładowo o bezpłatne napoje do obiadów i kolacji (zazwyczaj trzeba za nie płacić) czy opiekę polskojęzycznego rezydenta, co ma szczególne znaczenie dla osób starszych nieznających języków obcych.

 

 

Warto sprawdzać szczegóły oferty


Ponadto w cenie wycieczki dla seniora przeważnie mieszczą się jedna lub dwie wycieczki do atrakcyjnych miejsc, pilotowane przez polskiego przewodnika. Kinga Leszkiewicz radzi, by sprawdzać wcześniej szczegóły oferty. Podczas jej wyjazdu okazało się bowiem, że co prawda mogą z mamą skorzystać z dwóch wycieczek, jednak odbywają się one tego samego dnia (jedna z nich po śniadaniu, a druga po południu). Takie rozwiązanie okazało się niekorzystne dla starszych uczestników. – Dla seniorów dwa wyjazdy jednego dnia były męczące, ale biuro podróży trochę zaoszczędziło – uważa pani Kinga.

Kolejnym elementem Europe Senior Tourism, w przypadku którego biura podróży czasem zaliczają „wpadkę”, jest wybór hoteli. Przeważnie przy zakupie wyjazdu nie ma możliwości wskazania konkretnego miejsca zakwaterowania, a jedynie jego standardu (3 lub 4 gwiazdki). – Nasz hotel położony był aż 3 kilometry od plaży, w dodatku po drodze musiałyśmy pokonać kilkadziesiąt schodów, by przejść nad autostradą – wspomina Kinga Leszkiewicz. Dla jej 68-letniej wówczas mamy była to duża niedogodność.

Swoje miejsce zakwaterowania chwali z kolei Olga Skarżyńska. – Osoby z obsługi były bardzo miłe, a panie rezydentki z biura podróży dobrze się nami zajmowały. W hotelu organizowane były wieczorki taneczne, nauka języka, z czego seniorzy bardzo chętnie korzystali – opowiada pani Olga.

Dla sportu, dla zdrowia


W ofercie turystycznej znajdują się propozycje zarówno dla seniorów aktywnych i wysportowanych, jak i dla tych, którzy potrzebują spokoju, wypoczynku i zabiegów leczniczych czy rehabilitacyjnych.

Starsze osoby, które lubią jazdę na nartach, w wielu zimowych kurortach otrzymają zniżki na karnety. W przypadku Starego Smokowca i Chopoka na Słowacji oszczędność wyniesie od kilkunastu do kilkudziesięciu euro. Na 10- lub 20-procentowe rabaty seniorzy mogą liczyć także w austriackich i włoskich kurortach. Ponadto w wielu miejscowościach najstarsi, 70- lub 80-letni narciarze mogą pojeździć za darmo.

Seniorów, dla których prawdziwe wakacje to przede wszystkim relaks, odpoczynek i przyjemności dla ciała, z pewnością zainteresuje oferta słowackich uzdrowisk. Wyjazdy do tych miejsc organizuje m.in. biuro podróży Kruppe (www.travel-senior.com.pl, 22 374 68 08), specjalizujące się w wycieczkach dla starszych osób. Trzy- lub czterodniowy pobyt w Łuczkach na pograniczu Orawy i Liptova kosztuje od 148 do 297 euro w zależności od typu zakwaterowania (najdroższe są apartamenty, najtańsze – pensjonaty). Cena obejmuje kilka zabiegów, głównie masaży, i codzienne wstępy na baseny termalne.

Pielgrzymki dla seniorów


Pielgrzymki są ulubioną formą wyjazdów wielu seniorów. Często organizowane są przez parafie, co umożliwia wyjazd w dobrze znanej, zaprzyjaźnionej grupie osób. Ponadto wyjazdy pilotowane przez księży często wiążą się z mniejszymi kosztami, np. w związku z noclegami w klasztorach, a nie drogich hotelach. Polscy seniorzy chętnie wyjeżdżają do Medjugorie, Lourdes, Fatimy, Rzymu czy Ziemi Świętej.

Duszpasterstwo Pielgrzymkowe La Salette w Krakowie (www.pielgrzymki.net, 12 269 36 33) organizuje wyjazdy do większości najbardziej popularnych wśród katolickich pielgrzymów miejsc, m.in. do alpejskich sanktuariów maryjnych (cena ok. 450 euro plus 1500 zł), La Salette i Lourdes (420 euro plus 1200 zł) oraz do Włoch (450 euro plus 600 zł). Niezwykle egzotycznie i ciekawie prezentuje się oferta pielgrzymkowa biura podróży Papaya Maya (www.papayamaya.pl, 34 361 19 30). Częstochowska firma proponuje wyjazdy do sanktuariów w Meksyku, Boliwii, Peru, Brazylii, na Kubie czy w Turcji. Są to jednak bardzo drogie wyjazdy, ich koszt wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.