Przesyłając nam swoje sugestie masz wpływ na wygląd i zawartość serwisu.

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.

Dodaj ogłoszenie Zapytaj eksperta

Jesteś tutaj

Problemy z sercem - jak sobie radzić?

Lekarze alarmują: choroby serca i całego układu krążenia to ogromny problem wśród ludzi w starszym wieku. Szacuje się, że nadciśnienie jest najczęściej występującym schorzeniem u seniorów – występuje aż u 60–70% z nich. Choroba niedokrwienna serca dotyka co piątą starszą osobę, a jego niewydolność – co dziesiątą. Jak zwykle i w tym przypadku sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Nadciśnienie

 
– Jeżeli będziemy namawiali osobę starszą do regularnego pomiaru ciśnienia i pacjent trafi do lekarza, bo pomiary wykażą, że ciśnienie jest za wysokie, to mamy szansę zapobiec udarowi u naszego ojca czy matki – przekonuje prof. Tomasz Grodzicki, geriatra, konsultant krajowy ds. geriatrii i ordynator Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Wszyscy znajomi w moim wieku mają za wysokie ciśnienie i żyją w miarę normalnie, są gorsze choroby” – starsi ludzie często mają niebezpieczną skłonność do bagatelizowania nadciśnienia. Tymczasem lekarze apelują, by absolutnie go nie lekceważyć. – Zbyt wysokie ciśnienie, które dotyka w szczególności osoby starsze, może mieć dramatyczne skutki, jak choćby udar mózgu. A to nieszczęście dla całej rodziny, nie tylko dla chorego – ostrzega dr hab. med. Tomasz Zdrojewski z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiej Akademii Medycznej, przewodniczący Komitetu Epidemiologii i Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk. 
 
Ze względu na ryzyko, jakie niesie ze sobą ta choroba, senior powinien jak najczęściej mierzyć ciśnienie tętnicze. Przeważnie takie badanie zleca lekarz podczas każdej wizyty, jednak ważne jest, by pomiaru dokonywać także w domu. Warto zainwestować w dobrej jakości aparat do mierzenia ciśnienia. Jeśli senior nie może sobie pozwolić na jednorazowy wydatek w wysokości ok. 200–300 zł, być może dobrym pomysłem jest to, by aparat sprezentowała mu rodzina. Tym bardziej że powinien z niego korzystać nie tylko człowiek w starszym wieku, ale od czasu do czasu w zasadzie każdy członek rodziny. – Zachęcałbym nawet do tego, żeby nawzajem mierzyć sobie ciśnienie, żeby dzieci pomagały w tym rodzicom, bo to wyrabia dobre nawyki – mówi dr hab. med. Tomasz Zdrojewski.
 

Życie z nadciśnieniem

 
Nauka obsługi aparatu do mierzenia ciśnienia nie jest trudna. – To elektroniczne urządzenia, nie trzeba już nic pompować, słuchać i pozwalają na naprawdę dokładny pomiar – zapewnia dr hab. med. Zdrojewski. Trzeba pamiętać przede wszystkim, by ciśnienie mierzyć na ramieniu, a nie – jak często bywa – na przedramieniu. Na początku warto pomóc seniorowi w nauczeniu się tego prostego badania, potem z pewnością sam będzie wykonywał je bez trudu.
 
Trzeba także zapamiętać, jaka jest prawidłowa wartość ciśnienia. Dr hab. med. Zdrojewski tłumaczy, że wynik powyżej 160 jest już niebezpiecznie wysoki i powinien skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Jeśli zaś wartość mieści się w przedziale 140–160, również jest to powód do niepokoju. Warto wówczas pomyśleć o zmianie negatywnych przyzwyczajeń, które sprzyjają chorobom serca. Jeśli senior pali papierosy, należy koniecznie namówić go do rzucenia tego nałogu. Ważne jest także, by więcej się ruszał i zmienił dietę. Osoby z nadciśnieniem lub zagrożone tą chorobą powinny jeść mniej, uważać na jakość swoich posiłków i ich kaloryczność. Kluczowe przy nadciśnieniu jest znaczne ograniczenie spożycia soli.
 
– Solniczka ze stołów polskich rodzin musi po prostu zniknąć. To naprawdę warunek niezbędny do zdrowego odżywiania. Co ciekawe, eksperci w zakresie odczuwania smaku z Instytutu Żywności i Żywienia stwierdzili – i to są eksperymenty znane już od 20 lat – że kubki smakowe potrafią się przestroić. Jeśli zmniejszymy spożycie soli, to już po ok. 2–3 tygodniach będziemy mieć zupełnie nowe doznania smakowe – przekonuje dr hab. med. Zdrojewski.
 

Choroby serca

 
Specjaliści wskazują, że wysokie ciśnienie często jest w przypadku osób starszych wstępem do innych poważnych chorób. – Zasadniczo im wyższe ciśnienie tętnicze krwi, tym większe ryzyko szybszej miażdżycy oraz zawału serca i udaru mózgu – mówi dr hab. med. Zdrojewski.
 
Tak jak w przypadku nadciśnienia w profilaktyce chorób serca (niewydolności, zawałów, choroby wieńcowej), a także w procesie ich leczenia, kluczowe znaczenie ma odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Tymczasem seniorzy często podporządkowują się zaleceniom lekarza co do przyjmowania leków, ale zupełnie ignorują jego uwagi co do sposobu odżywiania i zmiany trybu życia. O tym, jak ważne są to elementy, przekonują się na własnej skórze zbyt późno. – Jak zdarzy się zawał serca i taka osoba doświadczy kilku godzin bólu zawałowego i będzie o tym pamiętać, to potem najczęściej się okazuje, że nagle nie ma żadnego problemu, żeby zmienić dietę. Zawsze jednak warto próbować zmienić dietę zawczasu, zanim dojdzie do nieszczęścia – przekonuje dr hab. med. Zdrojewski.
 
 


CO ZROBIĆ GDY BOLI SERCE? 
SPRAWDŹ TUTAJ


 
Wsparcie rodziny
 
Jeśli senior nie wydaje się wystarczająco zmotywowany do walki z nadciśnieniem i innymi chorobami układu krążenia, powinna mu pomóc w tym rodzina. Poza namowami do zmiany trybu życia i zakupem ciśnieniomierza, warto wyposażyć seniora także w wagę. – Ważenie się raz na tydzień, a w przypadku chorych z niewydolnością serca – prawie że codziennie, jest bardzo cenną wskazówką. Jeśli ktoś miał stałą wagę, np. 75 kg, i nagle w ciągu tygodnia przybiera 2 kg, a nie pił więcej, nie jadł więcej, to znaczy, że dzieje się coś niedobrego i trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem – mówi dr hab. med. Zdrojewski.
 
Rolą krewnych seniora cierpiącego na choroby serca jest także obserwacja jego zachowania. W ten sposób można w odpowiednim czasie zareagować na symptomy świadczące o zawale serca lub udarze mózgu i tym samym uratować starszemu człowiekowi życie.
 
O tym, jakie objawy powinny zaalarmować bliskich seniora, mówi dr hab. med. Zdrojewski. – Jeśli osoba starsza po zdenerwowaniu lub po wysiłku czuje ból w klatce piersiowej i jest to ból za mostkiem, a on nie ustępuje, to istnieje duże ryzyko, że jest to zawał serca. Jeśli osoba starsza zaczyna się skarżyć na siłę kończyn, mówi, że coś dolega jej w prawej ręce, zaczyna seplenić albo nie może wyrazić swoich myśli, to znaczy, że coś dzieje się w mózgu i należy natychmiast reagować, zawiadamiając pomoc lekarską.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.