Przesyłając nam swoje sugestie masz wpływ na wygląd i zawartość serwisu.

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.

Dodaj ogłoszenie Zapytaj eksperta

Jesteś tutaj

Mają 60 lat – rozwodzą sięByli małżeństwem 40 lat. Rozwodzą się? W tym wieku? Przecież to niepoważne! – Takie komentarze można usłyszeć wśród dorosłych dzieci starzejących się rodziców. Rozwód po 60-tce to wciąż temat tabu.

Według raportu GUS liczba rozwodów po 60-tce w ostatnim dziesięcioleciu zamiast prognozowanych wzrostów spadła. Wciąż jednak są pary, które decydują się na rozwód w późnym wieku. Wśród głównych przyczyn rozwodów znalazły się:

 


1.    Niezgodność charakterów   
2.    Niedochowanie wierności małżeńskiej   
3.    Nadużywanie alkoholu   
4.    Nieporozumienia na tle finansowym
5.    Naganny stosunek do członków rodziny    

Czy poznając przyczyny rozwodu wciąż warto upierać się, że rozwód w starszym wieku jest czymś nieakceptowanym? Czy takie rozstania to coś złego? Czy wiek musi być wyznacznikiem, że coś wypada a czegoś nie wypada? Czy młode małżeństwo ma większe przyzwolenie do rozwodu jeśli jedna ze stron nadużywa alkoholu lub jest niewierna? Czy długoletni małżonkowie są na siebie skazani do końca życia tylko dlatego, że własne dzieci wstydzą się rozwodu  starszych rodziców?

Coraz większa liczba seniorów prowadzi oddzielne życie, śpią w osobnych łóżkach, mają swoje półki w lodówce. Z wiekiem tolerancja małżonków na siebie spada. Jedną z przyczyn jest zmiana trybu życiu po przejściu na emeryturę. Przebywając ze sobą 24 godziny na dobę starsi ludzie zaczynają się sobą męczyć. Wynajdując i kreując sytuacje konfliktowe dostarczają sobie adrenaliny i wrażeń. Kolorują sobie szarą codzienność. O ile kontrolują swoje emocje i po chwili łagodzą konflikt życie wraca im do normy a myśli rozwodowe oddalają się. Kiedy sytuacja konfliktowa wymyka się spod kontroli a ilość negatywnych emocji wzrasta szanse na separację czy rozwód rosną.

Kobiety decydujące się na rozwód po 40 latach małżeństwa często mentalnie rozwiodły się już wcześniej, nie miały jednak odwagi na ten krok. W patriarchalnym społeczeństwie życie kobiety na własny rachunek jest ewenementem szczególnie kiedy mówimy o kobietach, które urodziły swoje dzieci w latach 70-tych i 80-tych. Nie rozwodziły się ze względu na dobro dziecka, takie panowało wtedy przekonanie. Kiedy ich dzieci weszły w dorosłość i rozwód mógłby być panaceum na lepsze życie, okazało się, że w Polsce szaleje bezrobocie,  a jedynym żywicielem rodziny jest mężczyzna. Rozwód schodził na dalszy plan.

Rozwód po 60-tce jest smutny dla dorosłych dzieci, niezrozumiały dla wnuków, ale myśl o nieszczęśliwym i poświęconym życiu bywa tak silna, że w pewnej chwili jest nie do wytrzymania i znajduje ujście w postaci pozwu rozwodowego. Ocenę decyzji rozwodowej rodziców warto pozostawić dla siebie, pamiętając, że każdy dorosły ma prawo podejmować decyzję o swoim życiu bez względu na wiek.

Według badań przeprowadzanych w Stanach Zjednoczonych seniorzy po rozwodzie czerpią radość i siłę z życia bardziej niż badani z innych grup wiekowych. Jeśli nie zgadzasz się z tą opinią, a w twojej rodzinie starsi rodzice myślą o rozwodzie podziel się swoimi spostrzeżeniami w dziale Dobre Rady Czytelników.

Komentarze

Dodaj komentarz

Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.