Przesyłając nam swoje sugestie masz wpływ na wygląd i zawartość serwisu.

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.

Dodaj ogłoszenie Zapytaj eksperta

Jesteś tutaj

Dobre starzenie

Zwykło mówić się, że „starość nie radość”. Świadomość upływającego czasu, utraty dawnej sprawności fizycznej, siwiejących włosów i przybywających bezlitośnie zmarszczek chyba nikogo nie napawa optymizmem. Są jednak osoby, które przekonują, że starość wcale nie musi być smutna i oznaczać wycofania. Wręcz przeciwnie – mając więcej wolnego czasu, w końcu możemy zacząć czerpać z życia pełnymi garściami i robić to, na co mamy ochotę.

Pogodzić się z upływem czasu
 
Pani Lucyna rozwiodła się w wieku 45 lat. Pod jej opieką zostały cztery córki, dlatego kobieta nigdy nie narzekała na nudę. Przez wiele lat żyła problemami dorastających dziewczyn, przeżywała kolejne miłości, zaręczyny i śluby. Gdy z domu wyprowadziła się najmłodsza Patrycja, do 57-letniej wówczas kobiety dotarła bolesna prawda: została sama, już nie najmłodsza i na emeryturze.
 
– Dopadło ją coś bardzo dziwnego. Zaczęła nosić połyskującą biżuterię, używać mocnego makijażu i zakładać kolorowe, wręcz młodzieżowe ubrania – wspomina jej siostra Maria. – Wydawała nam się śmieszna, ale kiedy z siostrami próbowałyśmy zwrócić jej uwagę, zrugała nas, że same ubieramy się jak stare babcie – dodaje siostra, która zwróciła się z prośbą o pomoc do zaprzyjaźnionej terapeutki. Ta wyjaśniła jej, że Lucyna nie potrafi pogodzić się z upływem czasu. Dopóki miała na głowie inne sprawy, odsuwała od siebie myśl o przybywających latach. Kiedy to do niej dotarło, próbowała na siłę oszukać kalendarz. Przy okazji narażając się na śmieszność.
 
Boimy się starości
 
Wyniki badań mówią same za siebie: Polacy boją się starości. W 2009 roku lęk przed podeszłym wiekiem deklarowało aż 83 % z nas. Określenie „stary” ma raczej pejoratywny wydźwięk w języku polskim, a starość przywodzi na myśl głównie negatywne skojarzenia. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez dr Zuzannę Toeplitz z Wydziału Psychologii UW. Wykazały one, że aż 95 % osób pomiędzy 23. a 26. rokiem życia starzenie kojarzy głównie z chorobami, brzydkim zapachem i uzależnieniem od innych.
 
Młode osoby pytane o to, w jakim wieku powinno się nazywać człowieka staruszkiem, wskazały średnio wiek 75 lat. Zamiast więc zamartwiać się każdym pojawiającym się siwym włosem, osoby 50+ powinny zastanowić się, jak opóźnić nadejście starości i przeżyć ten etap godnie i z podniesionym czołem. Przecież nie tylko my się starzejemy, dotyka to wszystkich wokoło.
 
Godnie się starzeć, ale co to znaczy?
 
Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, została kiedyś uznana za jedną z najlepiej ubranych kobiet w Małopolsce w rankingu jednej z krakowskich gazet. Oceniająca stroje stylistka pochwaliła 69-letnią wówczas panią dyrektor za ubrania dobrane do funkcji i wieku. Komentując werdykt, Zofia Gołubiew wykazała się świetnym dystansem do swojej metryki. – Bardzo podobają mi się krótkie spódniczki i jaskrawe kolory, ale na młodych dziewczynach. Wiem, że to już nie dla mnie – przyznała.
 
Jednym z innych przykładów godnego się starzenia są wpisy pewnej blogerki, która przekonuje świat, że życie zaczyna się po pięćdziesiątce. Kobieta często opisuje historie z życia codziennego, a jedną z takowych jest wydarzenie, które miało miejsce w sklepie. – Jestem pogodzona ze swoim wiekiem, nie ubolewam nad tym, że mam tyle lat, i nie mam pod tym względem żadnych kompleksów, tylko jakoś nigdy nie myślałam o sobie per „starsza pani”. Widzę się codziennie w lustrze (słabo, bo słabo – bez okularów za wiele nie widzę, a maluję się siłą rzeczy – bez) i chyba widzę kogoś innego niż moje otoczenie – pisze autorka bloga.
 
Dalej opisuje sytuację, w której pewna matka upomniała swoje dziecko, by nie pchało się bez kolejki, bo stoi przed nim „starsza pani”. Bohaterka ubawiła się skierowanym pod jej adresem określeniem, a swoich czytelników zapewniła, że choć młoda nie jest, to jeszcze przez wiele lat nie zamierza czuć się starszą panią. – Kończę moje wywody i zabieram się do pracy – napisała na pożegnanie.
 
Aktywność przedłuża młodość
 
W ostatnim zdaniu kryje się jedna z recept na godne starzenie się: praca. Jedna z krakowskich dziennikarek pisała kiedyś artykuł o stulatkach. Udało jej się zdobyć namiary na kilku z nich. Jedną z bohaterek jej tekstu miała być 101-letnia kobieta. Dziennikarka z obawą wykręciła jej numer, sądząc, że rozmowa z wiekową panią i tak się nie uda i potrzebna będzie pomoc np. jej dzieci. Po drugiej stronie słuchawki usłyszała żywy i radosny kobiecy głos. – Czy mogłabym rozmawiać z pani mamą? – zapytała. – Ale moja mama już dawno nie żyje – usłyszała odpowiedź. Po chwili konsternacji dziennikarka zapytała, czy rozmawia z panią X. – Tak, to ja – odpowiedziała wesoła 101-latka.
 
W czasie długiej rozmowy bohaterka artykułu wyjaśniła dziennikarce, że jej receptą na długowieczność i pogodę ducha jest praca. Kobieta dorabiała sobie do emerytury jeszcze po skończeniu 90 lat. Przez kilka godzin dziennie pomagała w kiosku, a kiedy uznała, że czas odejść, znalazła sobie nowe zajęcie. Ma bowiem dzieci, wnuki i prawnuki, dlatego postanowiła, że będzie dla nich wszystkich gotowała obiady. Rodzina robi zakupy i dostarcza je do domu kobiety, a ta przygotowuje z nich wspaniałe posiłki. Dzięki temu ma zajęcie, a każdego popołudnia jej dom zapełnia się ludźmi. Po posiłku wnuki biorą się za zmywanie i sprzątanie. – Mam tyle lat, ile mam. Ale dopóki starczy mi sił, chcę coś robić i być potrzebna – przyznała starsza pani.
 
Wiek nie ma znaczenia
 
O tym, że mamy tyle lat, na ile się czujemy, przekonuje też pewna forumowiczka. – Mam 50 (…), na ogół jestem skłonna do żartowania i tzw. wygłupów, dodatkowo studiuję (no, może studiowałam, bo za chwilę obrona). Czy jestem starszą panią? Nie wiem, to nie mój problem. (…) Zwariowaną duszyczkę równoważę dość spokojnym, choć nie „tradycyjnym” strojem. Życie zaczyna się po pięćdziesiątce! – przekonuje kobieta.
 
Jak pokazują powyższe przykłady, godne starzenie się nie oznacza wcale zakładania za dużych, wełnianych swetrów, robienia konfitur i przesiadywania w bujanym fotelu. Mając powyżej 50 lat, można nie tylko piastować wysokie stanowisko, lecz nawet studiować. Istotne jest to, by nie wycofywać się z życia i kontaktów społecznych. Przejście na emeryturę lub ukończenie 50. roku życia nie oznacza automatycznie zamknięcia się w czterech ścianach i ograniczania kontaktów ze światem do wychodzenia po zakupy.
 
By czuć się zdrowo i młodo
Choć media bez przerwy bombardują nas kultem piękna i młodości, to nawet najbardziej ponaciągana botoksem skóra i najlepsze odsysanie tłuszczu nie pozwolą poczuć się lepiej, jeżeli sami nie zaakceptujemy zmian zachodzących w naszym ciele. Oczywiście dbać o siebie należy w każdym wieku i odpowiednia fryzura oraz nowe ubranie z pewnością polepszą nam nastrój, jednak nie wystarczą.
 
By czuć się zdrowo i młodo, przede wszystkim należy się pogodzić z pewnymi ograniczeniami. W pewnym wieku nie zdobędziemy już Mount Everest, ale nikt nie zabroni nam wybrać się np. w Tatry czy na grecki Olimp. Wraz z upływem czasu mamy paradoksalnie więcej beztroski niż kiedyś. Kiedy dzieci uniezależniają się od nas, a my sami kończymy pracę zawodową, możemy w końcu pomyśleć wyłącznie o sobie. Jak spożytkujemy masę wolnego czasu, zależy tylko od nas.
 
Recepty na dobrą starość
 
Po pierwsze nie należy rezygnować z aktywności. W zależności od kondycji i samopoczucia należy wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj ruchu. Jednym wystarczy 30 minut spaceru kilka razy w tygodniu, inni będą woleli pływanie albo jazdę na rowerze. Przykładowo 60-letnia pani Janina kilka miesięcy temu zaciągnęła męża na kurs tańca. – Przez całe życie na wszelkiego rodzaju imprezach musiałam szukać sobie partnera, bo Tadeusz miał dwie nogi z drewna. W sierpniu wnuczka ma wesele i już wiem, że o ile sił wystarczy, w końcu przetańczymy całą noc razem – cieszy się.
 
Aktywność nie ogranicza się tylko do ruchu. Bądźmy aktywni intelektualnie. Obecnie niemal każdy znajdzie w swojej okolicy uniwersytety trzeciego wieku. Nauka przez całe życie pozwala ćwiczyć szare komórki i opóźnia ewentualne problemy z pamięcią. Warto także pozostawać na bieżąco z nowymi technologiami. Jeżeli nie mamy ochotę na naukę w grupie, zawsze warto poprosić wnuka czy syna, by nauczył nas obsługi komputera. Sprzęt umożliwiający surfowanie po internecie i porozumiewanie się za pomocą internetowych komunikatorów można kupić już za niewiele ponad tysiąc złotych.
 
Sprawdzanie na bieżąco informacji czy wyszukiwanie na portalach społecznościowych dawnych znajomych to wielka przyjemność. W sieci można też czytać książki czy rozwiązywać łamigłówki. Możliwość darmowego komunikowania się ze światem pozwala w każdej chwili wysłać wiadomość dzieciom czy znajomym. A wnuk z pewnością zrobi wrażenie na kolegach, gdy powie, że jego babcia czy dziadek używają Skype’a czy Gadu-Gadu.
 
Zdrowy tryb życia
 
W pewnym wieku bardziej istotne staje się też nasze menu. Tłuste potrawy kilka razy w tygodniu nie są wskazane nawet dla nastolatków. Warto więc przyjrzeć się swojemu jadłospisowi i starać się mądrze komponować posiłki. Istotne, by nie unikać warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Dobrze jest ograniczyć czerwone mięso na rzecz ryb bogatych w kwasy omega-3. Zdrowe jedzenie nie tylko pozwoli poczuć się lepiej, lecz także zaoszczędzi nam przybierania na wadze. A zbędne kilogramy odbierają chęć do życia i wpływają na samoocenę nawet u 20-latków.
 
Wraz z upływem lat nie należy rezygnować ze zbliżeń z partnerem. Seks seniorów może być naprawdę przyjemny. Kiedy mija obawa przed niechcianą ciążą, można w końcu skupić się w stu procentach na czerpaniu satysfakcji. Jak wyjaśnia seksuolog prof. Zbigniew Izdebski, w pewnym wieku czasami niekoniecznie musi to być stosunek. Wystarczy bliskość drugiej osoby i pieszczoty, by poczuć się kochanym i atrakcyjnym.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.