Przesyłając nam swoje sugestie masz wpływ na wygląd i zawartość serwisu.

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.

Dodaj ogłoszenie Zapytaj eksperta

Jesteś tutaj

Dbanie o kręgosłup w codziennych sytuacjach – jak sprytnie go odciążyć?Kręgosłup człowieka w ciągu każdego dnia narażony jest na bardzo duże obciążenia. Nie trzeba wcale zajmować się ciężką pracą fizyczną. Do przeciążeń dochodzi przede wszystkim w trakcie wykonywania zwykłych codziennych czynności, takich jak robienie zakupów, wiązanie sznurowadeł czy nawet odpoczynek. Warto jest więc poznać metody, dzięki którym odciążymy nasze plecy i nie będziemy ich narażać na pojawienie się dolegliwości bólowych.

Powszechne sposoby na ból

Permanentne przeciążanie pleców to w dzisiejszych czasach norma. Bardzo często skutkują one pojawianiem się bólów pleców, karku czy krzyża. Niestety większość z nas radzi sobie z nimi poprzez zażywanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, nie zwracając uwagi na to, że chcąc, nie chcąc stają się od nich uzależnieni. Bóle pleców mają bowiem to do siebie, że nieleczone wracają i to z coraz większa intensywnością. Silne bóle poważnie utrudniają wykonywanie nawet najprostszych czynności, dlatego też, nie widząc innego wyjścia, często staramy się je uśmierzyć za pomocą farmaceutyków. Takie postępowanie jest jednak bardzo krótkowzroczne.

O wiele lepszą metodą jest konsekwentna praca nad sobą, która poskutkuje zmniejszeniem obciążenia, na które narażamy swój kręgosłup. Można to zrobić poprzez regularne wykonywanie zaleconych przez fizjoterapeutę ćwiczeń oraz nabycie nawyków polegających na prostym siedzeniu, chodzeniu czy leżeniu. Jedną z najpopularniejszych na świecie metod zwalczania uciążliwych bólów w okolicach kręgosłupa jest metoda McKenziego. Szczegółowe informacje na jej temat można znaleźć na stronie polskiego Instytutu McKenziego - www.mckenzie.pl.

Praca nad sobą

Zaletą metody McKenziego jest możliwość samodzielnej pracy nad rozwiązaniem trapiących nas problemów. Pacjent przychodząc do gabinetu fizjoterapeuty poddawany jest szczegółowym badaniom, dzięki którym można bardzo dokładnie określić przyczyny nękających go problemów oraz dobrać skuteczną metodę walki z nimi. Aż 97 proc. przypadków pojawiania się bólów kręgosłupa spowodowanych jest przyczynami mechanicznymi, czyli wspomnianymi wcześniej przeciążeniami. Skutkują one utratą przez kręgosłup naturalnej elastyczności oraz przesuwaniem się znajdujących się pomiędzy poszczególnymi kręgami dysków. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, które pacjent może wykonywać samodzielnie w domu, pozwalają przywrócić naturalną funkcjonalność kręgosłupa oraz pozbyć się uporczywego bólu.

 

 

 

 

Fot.ByEugenioWilman

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.